tag placement demo
Konie

Chipy i czytniki

W skład systemu RFID wchodzą dwa zasadnicze elementy – transponder (chip) i czytnik (skaner). Czytnik wytwarza zmienne pole elektromagnetyczne o częstotliwości długofalowej ( ok. 134 kHz), pobudzając transponder , który wysyła swój unikalny numer, na stałe w nim zaprogramowany. Komunikacja pomiędzy chipem a czytnikiem jest bardzo szybka ( ok. 50 ms). System działa bez potrzeby kontaktu wzrokowego odczytującego z transponderem, bezdotykowo, na odległość do kilkudziesięciu centymetrów, w zależności od zastosowanego czytnika , anteny , typu transpondera i materiału w którym został umieszczony. Odczyt możliwy jest przez wszystkie płyny i niemetaliczne substancje stałe. Metale, zwłaszcza żelazo i stal, działa ekranująco i zmniejszają lub uniemożliwiają zczytanie numeru w ogóle. Czynniki zewnętrzne, temperatura, oświetlenie czy wilgotność nie mają wpływu na pewność odczytu.

TRANSPONDER (CHIP) jest miniaturowym nadajnikiem swojego unikalnego kodu. Jest to kod 10-cio cyfrowo-literowego (starszy typ) lub 15-sto cyfrowy (nowy typ zgodny z normami ISO).
Celem ujednolicenia zczytywania transponderów dla zwierząt różnych producentów, wszystkie one produkowane są w oparciu o ogólnoświatową normę ISO 11784/5. Transponder zasilany jest energią pola elektromagnetycznego czytnika, w związku z tym nie wymaga własnego źródła zasilania, konserwacji , jest odporny na niesprzyjające warunki atmosferyczne i teoretycznie może działać wiecznie. Długość kodu transpondera umożliwia wygenerowanie 550 miliardów unikalnych numerów. Aby nie nastąpiło zdublowanie numeru przez poszczególnych producentów, pierwsze dwie cyfry określają danego producenta.
Oznakowanie RFID rozwiązuje skutecznie wiele problemów identyfikacji koni a w szczególności:

  • ustalenie właściciela zagubionego czy skradzionego konia
  • ustalenie miejsca pochodzenia zwierzęcia w obrocie krajowym i zagranicznym
  • identyfikacja koni w dużych stadach, stworzenie ekonomicznego systemu żywienia
  • identyfikacja padłych koni, również do celów ubezpieczeniowych
  • identyfikacja koni na zawodach

Transponder firmy TROVAN – ID162 do chipowania zwierząt ma kształt szklanej kapsułki o wymiarach 2,21 x 12 mm i wadze 0,8 grama. Wewnątrz znajduje się elektroniczny układ scalony oraz cewka zwiniętego drutu, stanowiąca wewnętrzną antenę. Kapsułka na zewnątrz pokryta jest polimerową warstwą, która powoduje zakotwiczenie się jej w mięśniu lub pod skórą po implantacji. Szklana obudowa jest obojętna dla zwierzęcia, każdy wszczepiany transponder jest sterylny.

CZYTNIK – najczęściej jest to ręczne urządzenie, pełniące funkcję nadajnika-odbiornika. Wysłany sygnał radiowy wzbudza transponder, który odpowiada, wysyłając swój kod. Odległość, z której można zczytywać zależy od mocy nadajnika czytnika i od anteny. Ręczne czytniki dla koni posiadają zasięg do kilkunastu centymetrów. Po zczytaniu na wyświetlaczu pojawia się numer identyfikacyjny oraz system kodu, charakteryzujący producenta transpondera. Ręczny czytnik TROVAN może zgromadzić w pamięci do 2930 odczytanych kodów. Posiada również port podczerwieni ( 9600 baud) i wyjście RS232 do komunikacji z komputerem. Komputer w środowisku WINDOWS posiada specjalny program obsługujący czytnik , gromadzi zczytane numery i przyporządkowuje im dane dla konkretnego konia. Czytnik posiada własne źródło zasilania – baterię 9V.

Poza czytnikami ręcznymi istnieją również czytniki stacjonarne, które połączone z wydajniejszą anteną i programem komputerowym mogą sterować nowoczesnym, zautomatyzowanym systemem żywienia, czy kontrolą przemieszczania się poszczególnych koni pomiędzy stajnią, biegalnią czy pastwiskiem.

Recommended Posts

bulldog animal dog nature beauty 7476727
Psy

Rasy psów – Br

Psy brittany Każdy kto decyduje się na psa konkretnej rasy z pewnością szuka o nim informacji. Jednak jeśli chodzi właśnie o szczeniaka właśnie tej rasy musimy pamiętać o tym, że informacje które są o nim zawarte w książkach jak i również w Sieci bywają naprawdę bardzo różne. Jednak możemy być pewni co do jego narodowości, […]

dog border collie pet animal 7134183
Psy

Rasy psów – Bo

Bolończyki Najczęściej poszukujemy dwóch typów psów: psa obronnego lub psa do towarzystwa. Bolończyk jest z całą pewnością tym drugim typem i świetnie sprawdza się w swojej roli. Jeśli marzy nam się mały piesek, którym będziemy mogli się zajmować, a on chętnie będzie nam towarzyszył to bolończyk jest psem dla nas. Psy tej rasy uwielbiają pielęgnację, […]

hunt hunting dog billy
Psy

Rasy psów – Bi

Billy Dorosłe psy tej rasy mogą posiadać wagę, która mieści się w przedziale od około 25 do 30 kilogramów, wiadomo waga suczki wynosi troszkę mniej niż masa ciała psów. Posiadają one budowę ciała raczej atletyczną. Wysokość dorosłego psa wynosi od 60 do 70 cm, a suki mierzą od 50 do 62 cm. Posiadają one umaszczenie […]

string(15) "sidebar_layouts" 1